Dobór mediów - Przekaz reklamowy, projektowanie przekazu reklamowego, rodzaje i cele reklamy

Dobór mediów

Dobór mediów

Dobór mediów to działanie polegające na znalezieniu najbardziej efektywnego sposobu dotarcia do audytorium docelowego (wielokrotnie) przy jak najniższych kosztach. Dobierać będziemy więc media pod względem ich zasięgu, częstotliwości i wpływu na klienta.

a)zasięg – liczba gospodarstw domowych (osób) poddanych działaniu medium/reklamy
b)częstotliwość – jak często w ciągu określonego czasu gospodarstwa domowe poddawane są działaniu reklamy,
c)wpływ – wartość wynikająca z umieszczenia reklamy w mediach o określonej tematyce (bardziej przekonywująco będzie działała reklama proszku do pieczenia zamieszczona w Przyjaciółce, niż gdyby zamieszczono ja w gazecie motoryzacyjnej lub w Przeglądzie Sportowym).

Klienci będą dokonywać zakupów tym częściej im bardziej świadomi będą istnienia produktu. Wypróbowanie zależy więc od świadomości audytorium, a ta jak wiadomo zależy od zasięgu, częstotliwości i wpływu.

Od dawna zadaje się pytanie ile razy reklama powinna być powtórzona by uzyskać określone efekty – np. w zakresie sprzedaży. Należy tu jednak dokonać pewnego rozróżnienia: czym innym jest pytanie - ile razy należy powtórzyć reklamę by dotrzeć z przekazem przynajmniej raz do potencjalnego klienta, czym innym jest natomiast pytanie ile razy klient powinien zobaczyć reklamę by podjąć decyzję o zakupie produktu.

Wykupienie i zamieszczenie reklamy w gazecie lokalnej (Gazeta Wyborcza – nakład 180 tys. egz., Głos Wlkp. – nakład 220 tys. egz.) o określonym nakładzie wcale nie oznacza, że reklamodawca dotrze do tylu właśnie klientów, gdyż część z osób kupujących daną gazetę nie zauważy reklamy, reszta jest zainteresowana wyłącznie stronami redakcyjnymi (ogłoszenia i reklamy pomija), część nie czyta całości (przegląda tylko kilka pierwszych stron, inni czytają wybrane strony – dodatek sportowy, wynajem mieszkań, itp.). Reklamodawca nie wie także jaka była wielkość zwrotów w stosunku do całego nakładu.

Brak natomiast jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile razy dany klient powinien zobaczyć reklamę by podjąć decyzję o zakupie produktu

Za Krugmanem możemy przyjąć, że klient powinien zobaczyć reklamę 3 razy (trzy przeboje Krugmana):
pierwszy przebój – klient widzi reklamę pierwszy raz i zadaje pytanie – co to jest?
drugi przebój – klient widząc reklamę po raz drugi pyta – co wobec tego?
trzeci przebój – klient widząc reklamę po raz trzeci nie pyta, tylko podejmuje jedną z dwóch decyzji: kupuję lub mnie to nie interesuje.
e6 ładowarka auto
pozycjonowanie www tani kredyt RaFiK Blog Ratownictwo medyczne wózki widłowe